close icon
success
Dziękuję!

Skontaktujemy się z Tobą wkrótce

background image

Podstawowym celem istnienia każdego biznesu jest przynoszenie zysków pracownikom i właścicielom. Tym samym nie da się przecenić roli optymalizacji czasu pracy ludzi oraz maszyn. W tym trudnym zagadnieniu branży transportowej w sukurs przychodzą nowoczesne systemy mające na celu planowanie tras i zadań. Jak ich stosowanie przekłada się na funkcjonowanie przedsiębiorstwa?

Planowanie tras i przydzielanie zadań konkretnym pracownikom oraz obsługiwanym przez nich pojazdom jest jednym z kluczowych elementów procesu transportu. To właśnie od dobrze obmyślonej trasy zależy wiele innych czynników, które ostatecznie wpływają na finalne dostarczenie towaru na czas, a co za tym idzie – na wykonanie zlecenia w odpowiednim czasie i zadowolenie klienta.

Wyklucz błędy w planowaniu tras

Planista lub kierowca odpowiedzialny za zaplanowanie trasy do obsługi powierzonych zleceń spędza nad tym zadaniem całe godziny, a wszystko i tak kończy się pustymi przejazdami? Każdy pracownik firmy transportowej wie, że takich sytuacji praktycznie nie da się uniknąć.

Niezależnie od wiedzy i doświadczenia osób planujących trasy – obsługa tego procesu przy pomocy arkusza kalkulacyjnego to balansowanie na linie. Badania pokazują, że z tego typu złożonymi zadaniami najlepiej radzi sobie sztuczna inteligencja, ale wsparta przez doświadczenie człowieka. Dzięki zastosowaniu elektronicznych systemów planowania tras i zadań poszczególne firmy, w zależności od ilości zleceń i ich rodzaju, były w stanie przyspieszyć realizowanie zleceń o kilka do kilkudziesięciu procent.

Systemy planowania tras, takie jak nasz LinqoTrack, to w dużym skrócie narzędzia do kontrolowania floty i ładunku. Jednak jednym z najważniejszych elementów ich funkcjonalności jest zautomatyzowane planowanie tras i zadań. Zaimplementowanie tego rozwiązania w firmie znacznie usprawnia cały proces. LinqoTrack odpowiedzialny jest za wygenerowanie tras w oparciu o wprowadzone do systemu dane.

Co ciekawe, projektowanie tras nie opiera się wyłącznie na sztucznej inteligencji. Oprogramowanie za każdym razem przedstawia trzy propozycje, każda z nich uzupełniona jest o informacje na temat koniecznej do pokonania odległości, czasu dostawy oraz ETA (Estimated Time of Arrival – szacowany czas przybycia).

Każdą z tras planista może jednak łatwo edytować i dostosowywać do własnych potrzeb. Automatyzacja procesu pomaga zatem zniwelować pomyłki, ale nie wyklucza udziału człowieka. Co więcej, bierze pod uwagę mnóstwo kluczowych czynników, włącznie z ograniczeniami czasu pracy kierowcy i pojazdów, a także rozróżnieniem, czy pojazd w drodze obsługuje jeden, czy dwóch kierowców.

Korzyści z zastosowania systemów automatycznego planowania tras, w jakie wyposażony jest LinqoTrack, jest wiele: wszystkie sprowadzają się jednak po pierwsze do oszczędności, wynikających między innymi z ograniczenia, a czasem wyeliminowania pustych przejazdów, a po drugie do większych przychodów dzięki lepszemu rozłożeniu mocy przerobowych firmy.

Pamiętajmy, że to także niebywałe ułatwienie, jeśli za planowanie tras odpowiedzialni są sami kierowcy. Dzięki automatyzacji tego działania nie będą musieli już tracić czasu i będą mogli w pełni skupić się na tym, co najważniejsze – bezpiecznym i czasowym dostarczeniu towaru. Problem z wymyśleniem, jak najlepiej i najszybciej obsłużyć różne punkty w ramach jednej trasy, przestaje w zasadzie istnieć – wszystko bierze na siebie system.

Już nic cię nie zaskoczy

Jeśli zajmujesz się organizowaniem transportu towarów lub ludzi na duże odległości, na pewno zdajesz sobie sprawę, że pewne rzeczy można usystematyzować, jednak w drodze w zasadzie może przydarzyć się wszystko – od awarii ciężarówki do zatorów drogowych, których po prostu przewidzieć się nie dało. Każdorazowa przygoda tego typu w trasie to stres zarówno dla kierowców, jak i dla klientów.

Twoim pracownikom zależy bowiem, by jak najszybciej dostarczyć zamówienie przy jednoczesnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa, twój klient chce zaś odebrać towar w określonym czasie i boi się opóźnień. Czasami jest też inaczej: to sam klient jest przyczyną zmian, kiedy okazuje się, że z różnych powodów ładunek trzeba jednak dostarczyć pod inny adres niż ten, do którego wyruszył kierowca.

Takie nagłe przypadki wymagają nieustannej komunikacji z kierowcami i klientem oraz kolejnych godzin wymyślania drogowego planu B, który pozwoli dostosować się do zmian. W takich nagłych sytuacjach ponownie pomocne okazują się systemy automatycznego planowania tras. LinqoTrack potrafi zarządzać zmianami i wprowadzać niezbędne korekty, aby zoptymalizować trasę już po wyruszeniu.

Dzięki temu, że jest w nieustannym połączeniu z pojazdem i obsługującym go człowiekiem, jest w stanie na podstawie nowych danych i położenia ciężarówki dostosować przebieg kursu i poinformować o korektach wszystkich zainteresowanych. Od teraz żaden kierowca nie będzie w drodze zdany tylko na siebie. LinqoTrack nieustannie monitoruje przemierzanie wskazanego szlaku i w razie problemów przekierowuje pojazd na inne, szybsze szosy.

Ta niezbędna elastyczność systemów automatycznego planowania tras i zadań przydaje się także w sytuacji, w której jeden pojazd może podczas pojedynczego kursu obsłużyć kilka zadań. System wygodnie rozłoży trajektorie, a na nich zaplanuje odbiór i dostawę towarów, dzięki czemu kierowca nie musi po każdym zleceniu robić pustego przejazdu do bazy, jeśli za jednym zamachem może wykonać kolejne zlecenia. Systemy planowania tras w takich przypadkach mogą nawet rozróżniać rodzaje pojazdów we flocie i dostosowywać do nich zlecenia.

Sprawniej i oszczędniej

Wszystkie te zalety systemu LinqoTrack sprawiają, że każda flota pojazdów będzie funkcjonowała bardziej optymalnie. W prosty sposób przełoży się to na stan firmowej kasy. Dzięki bezbłędnie zaplanowanym szlakom uwzględniającym wszystkie niezbędne punkty kierowcy nie będą niepotrzebnie tracić paliwa i czasu, dzięki czemu będą w stanie wykonać więcej kursów. Większe możliwości przewozowe to z kolei więcej zadowolonych klientów, a tym samym większe przychody firmy transportowej.

Zaimplementowanie systemu planowania tras i zarządzania zadaniami to też ważna informacja dla zleceniodawców. Dzięki rozwiązaniu LinqoTrack każdy z nich będzie mógł już po zaplanowaniu zlecenia otrzymać ważne dane, takie jak przewidywany czas dostawy, a te są niezmiernie ważne dla wszystkich logistyków, spedytorów i nie tylko. W przypadku zmian i przeszkód na drodze cenną cechą systemu jest nieustanny monitoring trasy, który pozwala na poinformowanie zainteresowanych stron o tym, gdzie towar znajduje się w danej chwili, i dostarczanie im raportów na bieżąco. Obszerna i jak najbardziej dokładna informacja to podstawowe narzędzie działania, niezależnie od branży.

Wspomniany monitoring ładunku to oferowany przez LinqoTrack może stać się także ważnym elementem wewnętrznej polityki przedsiębiorstwa. Umożliwia kontrolowanie pracy kierowcy, dzięki czemu firma uzyskuje notyfikacje m.in. o ewentualnych przekroczeniach czasu pracy. To z kolei pomaga unikać kar, ale przede wszystkim zwiększać bezpieczeństwo pracowników i ładunków. Analiza danych, jakie można uzyskać dzięki systemom planowania tras, wskaże również, którzy kierowcy najlepiej i najgorzej radzą sobie z konkretnymi ładunkami i trasami, a także jakie szlaki są najefektywniejsze.

Dzięki temu wszystkiemu systemy automatycznego planowania tras i zarządzania zadaniami są inwestycją, która bardzo szybko się zwraca. Świetnie spełniają swoją funkcję niezależnie od wielkości firmy i ilości oraz złożoności zadań. Co najważniejsze, pozytywnie wpływają również na bezpieczeństwo kierowców w trasie, pilnując jednocześnie terminów. To bowiem czas jest najważniejszym elementem logistycznej układanki. A czas to pieniądz.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij tutaj i zobacz wersję próbną!