close icon
success
Dziękuję!

Skontaktujemy się z Tobą wkrótce

background image

Zapewne większość zgodzi się z tym, iż znaczna część wydatków ponoszonych przez firmy wykorzystujące komercyjnie pojazdy ciężarowe (HCV), to niezmiennie koszty paliwa. Firmy te mogą zaoszczędzić dużo pieniędzy, jeśli zyskają pewność, że ich floty zużywają paliwo tak wydajnie, jak to tylko możliwe. Gdy nie masz wpływu na rynek ani ceny paliw, możesz podjąć działania pozwalające zminimalizować koszty paliwa.

Na szczęście, monitoring GPS daje możliwości, które pozwalają obniżyć koszty paliwa i oszczędzać pieniądze. Wdrożenie rozwiązania Linqo może pomóc zaoszczędzić średnio 15% wydatków na paliwo Twojej floty. Oto 4 wymierne sposoby na to, jak tego dokonać i poprawić wyniki finansowe Twojej firmy, dzięki korzyściom wynikającym z zastosowania telematyki:

 

 

Zmniejszenie strat paliwa wynikających z niebezpiecznej jazdy

 

Zbędna praca na biegu jałowym oraz agresywny styl jazdy to nawyki, które mogą znacznie zwiększyć zużycie paliwa. W ten sposób zużycie paliwa w ciągniku siodłowym może wzrosnąć nawet o 20%, jeżeli kierowca szybko przyspiesza lub zwalnia. Te marnotrawne nawyki kosztują rocznie dużo pieniędzy.

Dzięki danym dostarczanym przez telematyczne rozwiązania do zarządzania gospodarką paliwową, możesz zachęcić kierowców do ograniczenia strat paliwa wynikających z nadmiernej pracy na biegu jałowym. Dostęp do raportów zużycia paliwa i alertów w przypadku pracy na biegu jałowym, przekroczeniach prędkości, przyspieszania oraz innych agresywnych zachowań podczas jazdy można uzyskać za pomocą rozwiązań telematycznych, takich jak Eco-Drive od Linqo. Możesz skoncentrować się na problematycznych obszarach i nadać priorytet wybranym parametrom dzięki określeniu, co Twoim zdaniem najbardziej wymaga poprawy. Pojedyncze zmiany mogą się wydawać nieistotne, jednak po ich zsumowaniu widoczny jest znaczący wpływ na takie aspekty jak zużycie paliwa i przebieg pojazdu. Monitorowanie parametrów pozwala lepiej zrozumieć schematy jazdy floty, opracować programy szkoleń dla kierowców i zachęcić ich do zamiany stylu jazdy.

 

 

Eliminacja kradzieży paliwa

 

Kradzież paliwa może być poważnym problemem dla menagerów floty, gdyż prowadzi do wzrostu kosztów oraz obniżenia wydajności. Może się ona odbywać na kilka sposobów, włączając zasysanie paliwa ze zbiorników, kradzież z kart paliwowych i nieautoryzowane użycie paliwa. Na szczęście, spośród wachlarza narzędzi oferowanych przez Linqo, takie rozwiązania jak monitoring GPS oraz monitoring paliwa, mogą wspierać wyeliminowanie kradzieży paliwa i zapewnić kontrolę zużycia paliwa w czasie rzeczywistym. Pozwalają wykryć, kiedy pojazd zużywa paliwo mimo, iż nie jest używany lub gdy nie znajduje się na wyznaczonej trasie. Takie anomalie mogą wskazywać na kradzież paliwa, a rozwiązania do monitoringu GPS mogą w czasie rzeczywistym informować menedżerów flot o konieczności podjęcia działań.

Potwierdzanie zakupu paliwa już nie polega na zgadywaniu – weryfikacja podejrzanych opłat może być trudna i czasochłonna, bez dostępu do historii zakupów paliwa. Parametry można skonfigurować tak, aby śledzić określony procent zużycia w wybranym okresie. Menedżerowie flot mogą wykorzystywać te dane do porównania ich z rejestrami transakcji paliwowych i identyfikować w ten sposób wszelkie nieuczciwe działania.

 

 

Organizacja konserwacji zapobiegawczych

 

Poziom zużycia paliwa nie jest jedynym czynnikiem, który ma wpływ na wysokie koszty utrzymania floty. Ważne jest także zaplanowanie konserwacji zapobiegawczej. Agresywny styl jazdy może prowadzić do przedwczesnych napraw samochodu, a niekonserwowane pojazdy mają tendencję do zużywania większej ilości paliwa. Rozwiązania Linqo pozwolą zmniejszyć zużycie Twojej floty, zapewnić nieprzerwane działanie oraz sprawne zarządzanie konserwacją techniczną i przeglądami pojazdów. Otrzymuj powiadomienia, gdy Twoje pojazdy wymagają serwisowania i planuj z wyprzedzeniem wszystkie działania konserwacyjne, aby zaoszczędzić czas i koszty operacyjne.

Konserwację zapobiegawczą można zaplanować poza godzinami szczytu lub po godzinach pracy, aby nie kolidowała z innymi zadaniami i nie wpływała na realizację terminów. Może to pomóc uniknąć nieoczekiwanych napraw i zapewnić maksymalną wydajność pojazdów, co ma także wpływ na zwiększenie oszczędności paliwa. Korzystając z telematyki możesz ustalić wygenerowanie powiadomienia na podstawie czasu lub przebiegu. Co więcej, zdolność rozwiązań telematycznych do odczytu parametrów z silnika pojazdu oznacza, że otrzymasz ostrzeżenie w momencie wystąpienia problemu. Pomaga to zapobiegać nadmiernej eksploatacji, która przyczynia się do zwiększonego spalania paliwa.

 

 

Optymalizacja tras

 

Dzięki rozwiązaniom telematycznym możesz śledzić miejsce pobytu oraz sposób wykorzystania floty, aby mieć pewność, że wybierane trasy uwzględniają oszczędność czasu i paliwa. Możesz przypisać pracowników terenowych i kierowców do zleceń w miejscach, w których już się znajdują, aby nie tracili czasu i paliwa na dojazdy do odległych lokalizacji. Pojazdy Twojej floty mogą oszczędzać energię i redukować emisję poprzez rzadszą prace na biegu jałowym, jeśli ich trasy zostaną zaplanowane w godzinach małego natężenia ruchu. Jednocześnie Twoi kierowcy będą bezpieczniejsi na drodze, jeżeli będą mieli wystarczająco dużo czasu na dotarcie do celu. Zoptymalizowane trasy mogą ominąć zatłoczone odcinki oraz zminimalizować liczbę kilometrów do pokonania, zmniejszając w ten sposób zużycie paliwa. Ponadto rozwiązania do monitoringu pojazdów pomagają kierowcom uniknąć robót drogowych, miejsc wypadków oraz innych przeszkód, które mogą powodować opóźnienia oraz zwiększać zużycie paliwa. Optymalizując trasy przejazdu, menedżerowie floty mogą obniżyć koszty paliwa i skrócić czas dostawy.

Podsumowując, rozwiązania do monitoringu GPS mogą dostarczać firmom oraz osobom prywatnym danych na temat sposobu użytkowania ich pojazdów, a także wskazywać na ich wydajniejsze wykorzystanie w celu oszczędności paliwa. Poprzez promowanie jazdy ekologicznej, monitorowanie zachowań kierowców, minimalizowanie możliwości kradzieży paliwa, ograniczanie pracy na biegu jałowym, optymalizację tras oraz utrzymanie pojazdów w dobrym stanie technicznym, zarówno firmy jak i indywidualni użytkownicy mogą podjąć kroki służące poprawie efektywności paliwowej i oszczędności na kosztach paliwa.