close icon
success
Dziękuję!

Skontaktujemy się z Tobą wkrótce

background image

Ocena zachowań kierowców wspiera optymalizację wpływu na środowisko oraz kosztów eksploatacji floty

 

Dla kierowników flot pojazdów zarządzanie flotą uwzględniające zrównoważony rozwój, jest niezbędnym warunkiem optymalizacji rentowności oraz ochrony środowiska. Eco-Drive, to rozszerzenie zakresu specjalistycznego rozwiązania do monitoringu pojazdów GPS o moduł analizujący zachowania podczas jazdy, które ma na celu obniżenie ekologicznych i ekonomicznych kosztów floty pojazdów oraz zwiększenie bezpieczeństwa kierowców.

 

Gdy analizujemy efektywność i przyjazność dla środowiska, najistotniejszy nie jest jedynie rodzaj napędu oraz wyposażenie pojazdów flotowych. Zarządzający zarówno małymi jak i dużymi flotami pojazdów coraz częściej za kluczowy czynnik uznają także indywidualny styl jazdy swoich pracowników. Bo jeśli jeździsz w ostrożny i przewidujący sposób, to oszczędzasz paliwo, unikasz niepotrzebnego zużycia oraz minimalizujesz ryzyko wypadku. Według analityków branżowych, system zarządzania flotą wdrożony z myślą o zrównoważonym rozwoju, w połączeniu ze szkoleniami z zakresu ekologicznej jazdy, pozwala zaoszczędzić od 6 do 15 procent kosztów paliwa.

 

 

Przejrzystość danych i parametry dostosowane do indywidualnych potrzeb

 

Moduł Eco-Drive w rozwiązaniu monitoringu pojazdów od Linqo, na podstawie kompleksowej analizy stylu jazdy, rozpoznaje potencjalne oszczędności w zakresie ekonomicznej i przyjaznej dla środowiska eksploatacji floty. Poza informacjami dotyczącymi pojazdu istotne stają się czynniki takie jak nadmierna prędkość, gwałtowne hamowanie lub niepotrzebna praca silnika na biegu jałowym. Dostępność 90 indywidualnie konfigurowanych parametrów zapewnia możliwość dostosowania oceny do unikalnych potrzeb i wymagań w eksploatacji floty. „To ile paliwa średnio zużywa pojazd zależy od wielu czynników, takich jak rocznik i typ pojazdu, ale także masa ładunku czy ciśnienie w oponach”, wyjaśnia X, Dyrektor Zarządzający w Linqo Polska. „Eco-Drive zapewnia dostępność wszystkich tych informacji, aby rzetelnie i obiektywnie ocenić zachowania podczas jazdy.” Można konfigurować parametry w zależności od celu, a udostępniony system punktacji zapewnia przejrzysty wgląd w wyniki oceny każdego kierowcy oraz pojazdu.

 

Nawet, jeżeli flota obejmuje pojazdy różnych producentów, rozwiązanie Eco-Drive dostarcza precyzyjnych danych do obiektywnej oceny i porównania wydajności. Wyniki mogą być filtrowane według różnych atrybutów i są udostępniane użytkownikowi za pomocą jednego kliknięcia, na przejrzystym pulpicie nawigacyjnym lub w szczegółowych formatach raportów.

 

 

Wyniki analizy otwierają możliwości doskonalenia

 

Jaki procent stanowiła niepotrzebna praca na biegu jałowym? Ile zdarzeń ekstremalnego hamowania miało miejsce na trasie? Dzięki odpowiedziom na takie pytania, Eco-Drive nie tylko analizuje kiedy zachowanie kierowcy szkodzi ekonomicznej i ekologicznej eksploatacji floty, ale także wskazuje potencjalne możliwości poprawy. Bez względu na to jak powinny się zmienić zachowania kierowców, aby zmniejszyć zużycie paliwa, ogólne zużycie czy emisję CO2 – na podstawie wyników analizy Eco-Drive można wprowadzić konkretne działania optymalizacyjne.

 

Należą do nich na przykład szkolenia kierowców lub systemy motywacyjne, które zachęcają kierowców do zaangażowania się w poprawę wydajności floty i odpowiedniego dostosowania stylu jazdy. ”Na podstawie szczegółowych ocen, kierowcy mogą sami zobaczyć, jak ich indywidualne zachowanie podczas jazdy wpływa na ogólny bilans floty”, mówi Pawel Szewczuk, Dyrektor Sprzedaży w Polsce. Jest to główny czynnik motywujący, szczególnie wtedy, gdy pożądane zachowania podczas jazdy są nagradzane. Szewczuk wyjaśnia: „Niektórzy nasi klienci inwestują zaoszczędzone na zużyciu paliwa środki w systemy motywacyjne dla kierowców – z bardzo dobrym skutkiem”. Przy okazji znacznie wzrasta bezpieczeństwo ładunków i kierowców.