close icon
success
Dziękuję!

Skontaktujemy się z Tobą wkrótce

background image

Poznaj 4 sposoby, które warto wdrożyć.

Każdego roku firmy transportowe wydają na paliwo bardzo dużo pieniędzy. Wedle szacunków właścicieli firm transportowych największe koszty firmowe dotyczą wydatków na paliwo. Chcesz w skuteczny sposób obniżyć koszty paliwa w swojej firmie transportowej, aby zaoszczędzić pieniądze i racjonalnie optymalizować wydatki w budżecie firmowym? Sprawdź, jak zrobić to skutecznie!

Sposoby na oszczędność paliwa w firmie transportowej

Optymalizacja kosztów firmowych związanych z wydatkami na paliwo powinna być priorytetem dla każdego właściciela firmy.

Wymaga to jednak wdrożenia odpowiedniego planu działania, zakładającego między innymi regularną edukację pracowników w zakresie ekologicznej jazdy i jest to związane z wieloma wyzwaniami. Od tego zależy sukces przedsiębiorstwa i przetrwanie firmy na rynku. Redukcja kosztów paliwa może znacznie poprawić wyniki finansowe firmy, a zysk możesz przeznaczyć np. na premie pracowników, zakup kolejnego samochodu firmowego lub na wdrożenie innych rozwiązań w firmie transportowej, które usprawnią pracę całego zespołu.

 

1. Regularny monitoring poziomu paliwa za pomocą czujników poziomu paliwa montowanych w samochodach firmowych

Czujnik poboru paliwa to starannie zaprojektowany produkt, który umożliwia nadzorowanie poziomu paliwa w sposób wszechstronny w wybranym samochodzie firmowym. Pozwala na weryfikację poziomu paliwa w danym samochodzie z dokładnością do 99% i na wygodny pomiar cyfrowy. Możesz w sposób całkowicie zdalny zarządzać poziomem paliwa w danym aucie, konfigurować czujnik i dokonywać aktualizacji. Dzięki takiej analizie jesteś w stanie szybko zweryfikować poziom paliwa, oszacować koszty finansowe i jednocześnie zapobiec kradzieży paliwa firmowego. Zyskujesz dokładny obraz tego, w jaki sposób Twoje paliwo firmowe jest wykorzystywane przez pracowników w czasie pracy. Ponadto, w każdej chwili możesz sprawdzić czy paliwo firmowe jest wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem i łatwo oszacować koszty firmowe.

Stałe monitorowanie stopnia zużycia paliwa firmowego pozwoli Ci skutecznie redukować wszelkie przepały. Jeśli będziesz sprawdzać i spisywać pokonany dystans za pomocą tachografu i danych GPS, zawsze będziesz mieć pewność ile dany pojazd firmowy pokonał kilometrów. To również bardzo przydatny sposób na kontrolowanie pracowników, aby nie wykorzystywali paliwa firmowego do prywatnych celów.

2. Optymalizacja stylu jazdy kierowców w Twojej firmie pozwoli Ci na oszczędzanie firmowego paliwa i unikanie pustych przebiegów

Wyobraź sobie, jak wiele litrów paliwa mógłbyś zaoszczędzić w firmie, gdyby Twój kierowca znał zasady ekonomicznej jazdy. Szacując, że auto firmowe pokonuje w ciągu roku dystans około 120 tysięcy kilometrów, to średnie zużycie paliwa wyniesie około 30 litrów na każde przejechane 100 kilometrów. Jeśli koszt benzyny to 4 zł za litr, to roczny koszt paliwa do jednego samochodu firmowego wyniesie aż 144 tysięcy złotych! Gdyby Twój kierowca stosował zasady ekonomicznego podróżowania, Twoja firma mogłaby zaoszczędzić nawet 10 % zużycia paliwa miesięcznie. W skali roku to aż 14 tysięcy złotych oszczędności!

Niech ten przykład będzie wystarczającą motywacją do regularnych szkoleń pracowników w zakresie zasad ekonomicznego podróżowania w Twojej firmie. Nagłe hamowanie pojazdu czy przyśpieszanie go zwiększają pobór paliwa, a to generuje niepotrzebne koszty firmowe. Jak temu zaradzić? Stale przeprowadzaj w firmie rozmowy ze swoim zespołem i uświadamiaj pracowników, w jaki sposób mogą zmniejszyć zużycie paliwa podczas ekonomicznej jazdy.

Zależy Ci na oszczędzaniu firmowego paliwa i redukcji pustych przebiegów? Pierwszym krokiem, który może Ci w tym pomóc jest edukowanie swoich kierowców w tym zakresie. Rozmowa podczas szkoleń wewnętrznych z kierowcami, których zatrudnia Twoja firma, na temat zasad ekonomicznego podróżowania i konieczności redukowania pustych przebiegów na pewno zwiększy ich świadomość w tym zakresie.

Aby zmotywować ich do przestrzegania ekonomicznej jazdy w czasie pracy jeszcze bardziej, warto wdrożyć w firmie specjalny program lojalnościowy. Dzięki niemu Twoi kierowcy będą mieli większą motywację, aby nie stosować bez potrzeby przyspieszania i nagłego hamowania w trakcie jazdy samochodami firmowymi. Takie nawyki pomogą Ci ograniczyć zbędne wydatki na paliwo, natomiast możliwość dodatkowego zarobku za przestrzeganie zasad eco-drivingu w Twojej firmie na pewno będzie dla nich dodatkową motywacją.

3. Optymalizacja tras przejazdu i bardziej przemyślane organizowanie pracy kierowców oraz redukcja pustych przebiegów

Zarządzanie zespołem pracowników w firmie transportowej i codzienne planowanie tras kierowców to ogromne wyzwanie. Aby mu sprostać, warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań takich jak np. optymalizacja tras przejazdu, czyli wybieranie najkrótszych dróg dostaw towarów do klientów, również jest sposobem na oszczędność paliwa w firmie.

Podobnie jak wybieranie tras, które nie wiążą się z dodatkowymi opłatami dla firmy np. płatnych odcinków dróg. Dobre zaplanowanie trasy każdego kierowcy to połowa sukcesu. Istotne jest również redukowanie pustych przebiegów. Za pomocą programu do zarządzania flotą LinqoTrack możesz na bieżąco planować trasę kierowców tak, aby zredukować liczbę pustych przebiegów w swojej firmie i szybko znaleźć zlecenie dla kierowcy, który np. wraca od klienta i aktualnie nie ma ładunku.

4. Monitoring floty firmowej sposobem na większe oszczędności paliwa i łatwiejsze zarządzanie zespołem kierowców w firmie transportowej

Chcesz łatwiej kontrolować swoich pracowników i to, w jaki sposób korzystają z paliwa firmowego? Pomoże Ci w tym bardzo intuicyjny system LinqoTrack, czyli specjalny program do zdalnego zarządzania flotą. Dzięki niemu możesz na bieżąco śledzić lokalizację wybranego auta firmowego, sprawdzić zdalnie historię przejazdów danego kierowcy, wysyłać kierowcom wskazówki dotyczące ekonomicznego podróżowania i zmiany trasy tak, aby jednocześnie oszczędzać paliwo w firmowych samochodach lub podjąć kolejny ładunek.

System LinqoTrack automatycznie pobiera dane z kart kierowców i pozwala sczytać dane z tachografów. Dzięki niemu masz pełną kontrolę nad procesem użytkowania paliwa we wszystkich samochodach flotowych.

Za pomocą tego systemu możesz zdalnie i regularnie wysyłać kierowcom podpowiedzi, którą trasę powinni wybrać, aby firma jednocześnie mogła oszczędzić jak najwięcej pieniędzy na paliwie. Ponadto zyskujesz szczegółowe informacje na temat aktualnego zapasu i poziomu zużycia paliwa w danym samochodzie.

Za pomocą LinqoTrack możesz kontrolować swoich pracowników pod względem ich preferowanego stylu jazdy, poziomu zużytego paliwa i wydajności. Taki system ułatwi Ci też np. kontrolę stylu jazdy pracowników i pozwoli ich sprawiedliwie nagrodzić, jeśli zdecydujesz się na wdrożenie programu motywacyjnego w swojej firmie dla kierowców.

Podsumowanie

Edukacja kierowców w zakresie zasad ekonomicznego podróżowania, redukowanie na bieżąco tzw. pustych przebiegów, optymalizacja tras kierowców i monitorowanie lokalizacji aut należących do floty firmowej, a także zarządzanie pracą kierowców i kontrolowanie ich stylu jazdy w czasie pracy to tylko kilka sposobów na to jak możesz oszczędzać wydatki na paliwo we własnej firmie transportowej.

Zarządzanie zdalne pracą kierowców i zarządzanie płynnością floty pozwoli Ci podjąć konkretne decyzje, które wpłyną na oszczędność wydatków firmowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij tutaj i zobacz wersję próbną!