close icon
success
Dziękuję!

Skontaktujemy się z Tobą wkrótce

background image

Planowanie tras i rozdzielanie zadań to najważniejszy element dobrze funkcjonującej firmy transportowej. Ale nie jest to prosta sprawa – nie wystarczy znajomość dróg i umiejętność posługiwania się zwykłą mapą. W dzisiejszych czasach czynników wymagających uwzględnienia jest o wiele więcej. W opanowaniu wszystkiego pomagają nowoczesne i skuteczne rozwiązania cyfrowe, takie jak LinqoTrack.

Założenia działania LinqoTrack są względnie proste. System musi umożliwiać jak najprecyzyjniejsze i najlepsze pod wieloma względami planowanie tras oraz przydzielanie zadań poszczególnym kierowcom lub pojazdom. Za tymi prostymi wytycznymi kryje się jednak mnóstwo skomplikowanych procesów, które bez sztucznej inteligencji byłyby właściwie niewykonalne. Dlatego też LinqoTrack jest niezbędnym orężem w arsenale każdego spedytora, logistyka i planisty.

Czas to pieniądz

Najważniejszą wartością w dzisiejszym biznesie jest czas. Jest on jeszcze ważniejszy w branży transportowej. LinqoTrack pozwala na efektywne zarządzanie nim i dostarczanie wszystkim zainteresowanym stronom konkretnych informacji – kiedy nastąpi odbiór towaru, ile trwać będzie transport, kiedy można spodziewać się dostawy. Jest to możliwe dzięki dokładnemu planowaniu trasy i stałemu kontaktowi z kierowcą. System umożliwia nawet wprowadzanie zmian w zaplanowanej drodze i przesłanie ich kierowcy natychmiast.

Ale samo zaplanowanie trasy to już bardzo skomplikowany proces. W dobrze funkcjonującej firmie z branży TSL nie wystarczy Google Maps czy podstawowy system GPS. Aby uwzględnić wszystkie zmienne potrzebne jest znacznie więcej. Jednakże wielkie, rozbudowane systemy mogące nadzorować i monitorować wszystkie czynniki są często bardzo skomplikowanymi i trudnymi w obsłudze kombajnami. LinqoTrack Linqo łączy jednak dwie najważniejsze zalety – mnogość zmiennych, które bierze pod uwagę podczas pracy, oraz prostotę obsługi.

Uwzględnij wszystkie dane

Podczas pracy LinqoTrack wymaga wprowadzenia kilku parametrów. Oczywiście są wśród nich początek i koniec trasy. Już na podstawie tylko tych danych system może zaproponować trzy trasy, które możesz modyfikować wedle własnego uznania i przydzielić konkretnemu kierowcy. System daje bowiem możliwość wytyczenia najszybszej lub bardziej zbalansowanej trasy. Aby jednak dać mu taką możliwość, trzeba wyposażyć go w kilka dodatkowych, podstawowych informacji. LinqoTrack może dobrać najodpowiedniejszą drogę do typu pojazdu, jego parametrów, ale także choćby rodzaju ładunku. Wystarczy w programie określić takie dane, jak długość, wysokość, ciężar pojazdu, jego nacisk na oś i liczbę przyczep. Znając te dane LinqoTrack poprowadzi kierowcę do celu drogami, po których taki pojazd może się poruszać – odpada ryzyko napotkania niskiego wiaduktu lub fragmentu trasy, po której nie mogą się poruszać tak ciężkie pojazdy. Jeśli chcemy, system pokaże nam jak uniknąć fragmentów, które będziemy chcieli ominąć: czy będą to płatne odcinki dróg, tunele czy przeprawy promowe – to zależy już tylko od nas. Bardzo użyteczną funkcją, szczególnie przy naprawdę dużych transportach, jest możliwość unikania… ostrych zakrętów. Jak bardzo pożyteczna jest to opcja, wiedzą tylko ci, którzy pokonywali za kierownicą ciężarówek tysiące kilometrów.

LinqoTrack ma także kilka funkcji, które pozwalają mu podczas kalkulacji najlepszej trasy uwzględnić także specyfikę towaru. Wystarczy, że zaznaczysz, że przewożony przez daną ciężarówkę ładunek jest niebezpieczny. System potrafi odróżniać drogi, na których przewożenie takich materiałów jest dozwolone. Zna także kategorie tuneli – nie ma zatem ryzyka, że kierowca zostanie poprowadzony na drogę, z której nie może zgodnie z przepisami skorzystać.

Wszystkie powyższe opcje są nieocenione, szczególnie w sytuacji, kiedy kierowcy muszą pokonywać dalekie trasy po drogach, których nie znają. Dzięki optymalnemu zaplanowaniu szlaku cały proces transportu przebiegnie szybko i bezproblemowo. Kierowców nie zaskoczą nawet trudne do przewidzenia korki spowodowane wypadkami losowymi – ich wystąpienie jest uwzględniane w kalkulacjach, a każdą trasę można w dowolnej chwili edytować z bazy (co pozwala także w razie potrzeby na odwiedzenie kilku punktów odbioru i dostawy podczas jednej podróży). Jeśli jednak chcemy, żeby z jakichś powodów kierowca trzymał się ściśle wyznaczonej trasy, niezależnie od jej przebiegu i wydarzeń po drodze, możemy również skorzystać z takiej opcji.

A propos kierowców: LinqoTrack został stworzony między innymi po to, żeby jak najbardziej ułatwić im pracę i sprawić, że bezpiecznie i czasowo wykonają swoje zadania. Dzięki planowaniu tras i przydzielaniu zadań nie muszą się oni już martwić wyborem odpowiednich dróg i omijaniem ewentualnych przeszkód. Co więcej, podczas przydzielania zadań LinqoTrack uwzględnia także ich czas pracy i niezbędny, wymagany prawem czas ich odpoczynku. Wie także, czy dana ciężarówka obsługiwana jest przez jednego, czy dwóch kierowców.

LinqoTrack – łatwy i praktyczny

Podczas pracy LinqoTrack opiera się na informacjach zbieranych w czasie rzeczywistym z systemów i baz danych z całego świata i kalkuluje trzy podstawowe propozycje tras, uwzględniając rzecz jasna wszystkie wprowadzone dane. Korzystając z LinqoTrack nie jesteście jednak zdani wyłącznie na możliwości sztucznej inteligencji. To obsługujący system pracownik wybiera finalną trasę. Może ją także dowolnie edytować, również już po przydzieleniu jej konkretnemu kierowcy i pojazdowi. Cały system jest niezwykle prosty w obsłudze. Wystarczy wprowadzić do niego konkretne informacje, a resztę zrobi sam. Pracownicy Linqo dbają także, by całe oprogramowanie było jak najbardziej aktualne i przyjazne użytkownikowi pamiętając o integracji z innymi systemami. Od niedawna LinqoTrack działa także z mapami HEREmaps, użytkowanymi w wielu systemach GPS. Jest także dostępny na tablety i urządzenia mobilne.

Zautomatyzowane planowanie tras i rozdzielanie zadań to kluczowa funkcjonalność LinqoTrack, ale nie jedyna! Sam system oraz współpracujące z nim moduły Linqo potrafią znacznie więcej – zadbają nawet o bezpieczeństwo kierowców i ładunku czy o mniejsze zużycie paliwa. Jak bardzo ułatwią i zoptymalizują pracę floty pojazdów w twojej firmie? O tym najlepiej przekonać się samemu. Wystarczy kontakt z pracownikami Linqo, aby dowiedzieć się więcej, skorzystać z wersji demonstracyjnej lub zapytać o rozwiązania dostosowane do konkretnych potrzeb.