close icon
success
Dziękuję!

Skontaktujemy się z Tobą wkrótce

background image

Ile firm w Europie posiada własne auta dostawcze, mieszczące się w zakresie do 3,5 tony? Nie jesteśmy w stanie tego określić, ale wiemy, że na całym kontynencie zarejestrowanych jest około 41,5 miliona lekkich pojazdów dostawczych. Skoro są to auta firmowe, dlaczego nie prowadzić ich monitoringu GPS by zoptymalizować ich użycie i obniżyć koszta, zupełnie jak w przypadku ciężarówek?

Spośród wspomnianych 41,5 miliona lekkich pojazdów dostawczych zaledwie jedna piąta korzysta z systemów telematycznych. Właściciele pozostałych czterech piątych narażają się na straty i niedopatrzenia, bowiem systemy telematyczne mogą im dostarczyć wielu cennych informacji, ale także wpłynąć bezpośrednio na optymalizację wykorzystania aut. Mając to wszystko na uwadze, Linqo, jako jedna z pierwszych firm w Europie, wprowadziła do swojej oferty rozwiązanie do monitorowania pojazdów dostawczych do 3,5 tony.

Po co?

Twoi pracownicy regularnie korzystają z pojazdów firmowych w celach prywatnych i nie jesteś w stanie nad tym zapanować? A może chciałbyś mieć w końcu pakiet rzetelnych danych dotyczących pieniędzy przeznaczonych na paliwo, dzięki czemu mógłbyś raz na zawsze ustalić, jaki przedział wydatków firmy możesz na to przeznaczyć (oraz ile możesz na nim zaoszczędzić)? Chcesz kontrolować wizyty marketingowe wykonywane przez twoich pracowników i usprawnić pracę zmotoryzowanych przedstawicieli handlowych?

A może po prostu czujesz potrzebę zoptymalizowania wykorzystania firmowych pojazdów czy bieżącej weryfikacji przydzielonych kierowcom/użytkownikom aut zadań? Niezależnie od twoich celów, z pomocą przyjdzie sprawny system telematyczny oparty na monitoringu GPS, taki jak LinqoTrack firmy Linqo. System ten został opracowany z myślą o flotach pojazdów ciężarowych, ale nie ma żadnych przeszkód, by stosować go również w lżejszych autach. Dzięki prostemu w instalacji rozwiązaniu będziesz mógł w każdej chwili z własnego komputera śledzić ruch firmowych pojazdów.

Ale to nie wszystko – nic nie stoi na przeszkodzie, byś śledził również pozostałe dane dotyczące aut, takie jak zużycie paliwa, średnią prędkość, liczbę pokonanych kilometrów i inne (o tym, jakie dane możesz pozyskać i jakie możliwości da ci LinqoTrack, przeczytasz na naszym blogu). Dzięki temu także będziesz mógł w łatwy sposób ustalić, który z pracowników korzystających ze służbowego pojazdu potrzebuje szkolenia w zakresie eko-jazdy, by zoptymalizować spalanie paliwa oraz zużycie podzespołów. A w tym zakresie również pomoże…Linqo i LinqoTrack.

Innymi słowy, niezależnie od tego, czy zajmujesz się handlem, usługami kurierskimi, czy carsharingiem – moduł śledzenia pojazdów może pomóc ci w optymalizacji pracy. Dzięki niemu sensowniej pokierujesz działaniami, do których potrzebne są firmowe auta, twoi pracownicy ominą korki i odwiedzą wskazane punkty o czasie, a także zaoszczędzą paliwo.

Jak?

Moduł do monitorowania lekkich pojazdów dostawczych Linqo instalowany jest w banalny wręcz sposób: za pomocą jednej wiązki przewodów i portu OBD II. Cały proces jest krótki – został opracowany na zasadzie „podłącz i używaj”. Towarzyszy mu automatyczne wyszukiwanie ustawień, a całe połączenie odbywa się w trybie do odczytu, dzięki czemu konfiguracji nie dokonuje się w pojeździe – to zabezpiecza system przed niechcianą ingerencją z zewnątrz. To nie koniec zalet. Do samej instalacji nie jest nawet potrzebne połączenie – konfiguracja może się odbyć również offline.

Do montażu i funkcjonowania modułu nie są także potrzebne żadne inne akcesoria zewnętrznych producentów, również producenta auta. Nie ma też absolutnie żadnej konieczności fizycznej ingerencji w okablowanie pojazdu – wszystko odbywa się za pomocą portu OBD II, dzięki czemu nie dochodzi do naruszenia gwarancji auta. Port OBD II stał się wymaganym standardem w Polsce w 2002 roku (dla pojazdów spalinowych) i 2003 (dla silników diesla), zaś na terenie Unii Europejskiej chwilę wcześniej. Jeśli zatem twój samochód jest wyprodukowany po tym roku, jest wyposażony w ten port. Najczęściej jest on zlokalizowany po lewej stronie, pod kolumną kierownicy, ale nie jest to reguła – w pojazdach różnych marek znajdziesz go nieraz również w innych miejscach. To z niego korzystają mechanicy podczas diagnostyki auta czy usuwania błędów w komputerze pokładowym po naprawach.

Po szybkim podłączeniu moduł jest właściwie gotowy do pracy z oprogramowaniem LinqoTrack. Pobiera on dane producenta z systemu operacyjnego samochodu CANbus. Dzięki temu całe narzędzie jest proste w obsłudze, bezpieczne i dokładne. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że rozwiązanie jest już w tym momencie odpowiednie dla większości samochodów osobowych i dostawczych w Europie.

Działa tym samym w 95% aut współpracujących producentów, które zostały wyprodukowane po 2008 roku. Pośród nich są wszystkie najpopularniejsze modele aut – nie musisz się zatem martwić, że system będzie niekompatybilny z twoimi pojazdami. Wśród już współpracujących z Linqo producentów są Volvo, Mitsubishi, Lexus, Mazda, Kia, Hyundai, Mercedes-Benz, Toyota, Ford, Nissan, Land-Rover, Honda, Jaguar, Fiat, Volkswagen, Audi, Škoda, Seat, Renault, lada moment dołączą do nich również Dacia, Alfa-Romeo, Jeep, Citroën, Peugeot, Opel, BMW i Mini. Współpraca między Linqo a producentami aut jest ważna przez jeszcze jeden aspekt: dzięki udostępnionym przez nich dokumentacjom technicznym opracowana została oficjalna baza wiedzy technicznej, która zawiera wszystkie niezbędne wskazówki, podpowiedzi i rozwiązania potencjalnych problemów.

Naprawdę warto

Z rozwiązań telematycznych Linqo i możliwości LinqoTrack korzystają już klienci na całym świecie – firma jest obecna już w 127 krajach. Wiele z przedsiębiorstw na różne sposoby wykorzystuje pozyskiwane przez LinqoTrack dane do cięcia niepotrzebnych kosztów i usprawniania pracy, ale przydają się też one chociażby do wewnętrznych rozliczeń czy prowadzenia polityki HR.

Jednocześnie setki z tych firm odkryły zalety implementacji systemów telematycznych nie tylko do dużych pojazdów ciężarowych, ale także mniejszych dostawczaków – niezależnie od tego, czy są to firmowe furgonetki, czy po prostu osobowe auta z popularną kratką. Przedsiębiorcy całego świata doceniają możliwości, jakie daje im wiedza na temat wykorzystywania własnych zasobów. Warto do nich dołączyć, bo oszczędności i szanse na zwiększenie przychodu są w zasadzie na wyciągnięcie ręki i naprawdę nie ma znaczenia, czy w twojej firmie funkcjonuje 100 aut, czy tylko trzy. Skontaktuj się z nami, a wspólnie dopasujemy najlepsze rozwiązania do twoich potrzeb.