close icon
success
Dziękuję!

Skontaktujemy się z Tobą wkrótce

background image

Co czeka telematykę? Oczekuje się, że rok 2023 będzie historyczny ze względu na znaczny rozwój technologii zarządzania flotą.

 

Wkładamy wiele wysiłku w to, aby przewidzieć przyszłość, a ona właśnie nadeszła. Jeśli chcesz, aby Twoja firma dobrze funkcjonowała na obecnym, coraz bardziej scyfryzowanym rynku, zapoznaj się dokładniej ze spostrzeżeniami ekspertów Linqo i rozważ uwzględnienie w bieżącym roku wszystkich lub niektórych z wymienionych trendów.

 

 

1.     Wzrost znaczenia eco-drive

Wyobraź sobie prowadzenie pojazdu, który nie tylko zawiezie Cię z punktu A do punktu B, ale także pozwoli zaoszczędzić na kosztach, zmniejszyć emisję dwutlenku węgla oraz pozwoli stać się bardziej przyjaznym środowisku kierowcą. Na tym właśnie polega trend ecodrivingu w branży telematycznej. W kontekście rosnących cen paliw oraz czynników środowiskowych, dla właścicieli samochodów, firm różnej wielkości oraz operatorów ciężkiego sprzętu, trend ten staje się znaczący.

Systemy telematyczne takie jak Eco-Drive, z ich zaawansowanymi czujnikami oraz technologiami komunikacyjnymi, są jak małe, ekologiczne autokary, które pomagają kierowcom optymalizować ich zachowanie podczas jazdy, by uzyskać maksymalną wydajność. Monitorują wszystko, od prędkości i przyspieszenia, po czas postoju i zużycie paliwa, dostarczając jednocześnie w czasie rzeczywistym informacji zwrotnej kierowcom, aby doskonalić ich umiejętności z zakresu ekologicznej jazdy.

Pomyśl o tym jak o grze, w której celem nie jest wygrana, lecz osiągnięcie jak najlepszego wyniku w oszczędności paliwa i redukcji emisji. Za pomocą systemów telematycznych kierowcy mogą nauczyć się unikania gwałtownego przyspieszania i hamowania, utrzymywania stałej prędkości i skracania czasu przestojów, co może przynieść istotne oszczędności oraz korzyści dla środowiska.

Piękno jazdy ekologicznej polega na tym, że jest dobra nie tylko dla środowiska, ale także dla biznesu. Dostrzegamy liczne zalety ecodrivingu, w tym zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, mniejsze zużycie paliwa, ogromne oszczędności w wydatkach operacyjnych, niższe koszty utrzymania pojazdu oraz redukcję emisji CO2 i problemów ze zdrowiem.

 

 

2.     Dalsza automatyzacja rutynowych zadań związanych z zarządzaniem flotą

Wyobraź sobie siebie, jako kapitana floty pojazdów, który wyznacza kurs na sukces i rentowność. Podróż może być jednak zdradliwa – wyboiste drogi, nieoczekiwane objazdy i niespodziewane przeszkody mogą zagrozić Twoim planom. I tu właśnie pojawia się moc telematyki. Automatyzując rutynowe zadania zarządzania flotą są jak zaufany towarzysz, pomagający w nawigowaniu przez wzburzone wody operacji flotowych. Jednym z głównych czynników napędzających ten trend jest nieustanie rosnąca złożoność operacji floty, którą trudno zarządzać i optymalizować ręcznie. Dzięki automatyzacji powtarzalnych zadań, systemy telematyczne pomagają flotom zwiększyć wydajność, obniżyć koszty i poprawić bezpieczeństwo.

Kolejnym czynnikiem istotnie wpływającym na rozwój automatyzacji jest rozpowszechnianie najnowocześniejszych technologii telematycznych, które ją znacznie ułatwiają. Rozwiązania do monitoringu GPS, takie jak LinqoTrack, obecnie obejmują wykorzystanie zaawansowanych czujników, analizę danych oraz algorytmy uczenia maszynowego, które pomagają identyfikować trendy i wzorce na podstawie zgormadzonych danych, a także formułować rzetelne rekomendacje dla menedżerów flot. Co więcej, w zarządzaniu flotą rośnie zainteresowanie danymi oraz wglądem w czasie rzeczywistym. Dzięki automatyzacji rutynowych, ręcznych procesów, informacje mogą być zbierane i przesłane do kierowników flot szybciej, z pominięciem możliwości błędu. Umożliwiają im tym samym podejmowanie decyzji bardziej świadomych i terminowych.

Podsumowując, dążenie do automatyzacji można przypisać wzrastającej świadomości faktu, że floty muszą stać się bardzie zrównoważone i przyjazne dla środowiska. Systemy telematyczne mogą wspierać floty w minimalizowaniu śladu węglowego i spełnianiu przepisów dotyczących ochrony środowiska, poprzez optymalizację tras, minimalizację czasu na biegu jałowym oraz regulację zużycia paliwa.

 

 

3. Rozwój tematyki wideo

Od kilku lat kamery samochodowe stanowią standardowe wyposażenie wielu pojazdów, jednak najnowsze modele z wbudowaną sztuczną inteligencją znajdują szerokie zastosowanie w środowiskach biznesowych. W bieżącym roku powinniśmy obserwować, jak ten trend nabiera rozpędu. Naturalnie nasuwa się więc pytanie: dlaczego? Dzisiejsze kamery samochodowe mogę nagrywać nie tylko to, co dziej się w samochodzie i co słyszy kierowca. Pomagają zmniejszyć liczbę wypadków, koszt ubezpieczenia, liczbę fałszywych roszczeń oraz czas poświęcony na szkolenie kierowców. Czyni je tym samym nieocenioną wartością.

Czujniki instalowane w pojazdach zbierają informacje o ich otoczeniu, informując jednocześnie kierowcę o tym, w jaki sposób powinien reagować na to, co się dzieje wokół. Pozwalają one monitorować takie czynniki jak dystrakcja, używanie pasów bezpieczeństwa, nielegalne zawracanie i zachowanie bezpiecznej odległości, wtedy gdy Twoi kierowcy są w trasie. Dzięki tym informacjom możesz wprost rozmawiać z kierowcami na temat poprawy wydajności i bezpieczeństwa. Wskazówki z otoczenia udostępniane przez AI wykorzystywane są z czasem do poprawy dokładności.

Eksperci w tej dziedzinie są zgodni, że branża wideo-telematyki się rozwija. Berg Insight przewiduje, że liczba aktywnych systemów telematyki wideo używanych w Europie i Ameryce Północnej wzrośnie z prawie 3.9 miliona jednostek na koniec 2021 roku, do 8.4 miliona w roku 2026, co stanowi skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) na poziomie 16,8%.

 

 

4. Większy nacisk na bezpieczeńtwo

W 2023 roku bezpieczeństwo stanie się siłą napędową świata telematyki. Wraz ze wzrostem liczby wypadków i ofiar śmiertelnych, rośnie zapotrzebowanie na technologię, która pomoże nam zachować bezpieczeństwo na drodze. Telamatyka ma wyjątkowe możliwości, wypełniające tę lukę. Od zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy, wykorzystujących czujniki i kamery do wykrywania potencjalnych zagrożeń, po narzędzia monitorujące kierowcę, które motywują do stosowania zasad bezpiecznej jazdy, telematyka pozwala nam być o krok przed niebezpieczeństwem.

Producenci samochodów dołączają również do tego trendu, uznając bezpieczeństwo za coś, co nie tylko „miło mieć“, ale co „trzeba mieć”. Konsumenci wymagają pojazdów, które oferują najnowsze funkcjonalności związane z bezpieczeństwem, a telematyka wspiera producentów samochodów w sprostaniu tym wymaganiom, dostarczając w czasie rzeczywistym dane dotyczące osiągów. Organy regulacyjne także wspierają dążenie do bezpieczniejszych pojazdów, wdrażając surowe normy bezpieczeństwa na całym świecie. Telamatyka odgrywa kluczową rolę w spełnianiu tych standardów, dzięki dostarczaniu danych do opracowywania i testowania nowych systemów bezpieczeństwa.

Jednak nie tylko użytkownicy pojazdów osobowych mogą  skorzystać na tym trendzie. Telematyka ma zrewolucjonizować również świat transportu komercyjnego, w którym bezpieczeństwo jest najważniejsze. Operatorzy flot mogę wykorzystać telematykę do monitorowania zachowań kierowców i identyfikowania potencjalnych zagrożeń, takich jak zmęczenie lub nieuważna jazda. Dane te mogą zostać wykorzystane do wdrożenia programów szkoleniowych, takich jak te związane z ekologiczną jazdą oraz innych działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa kierowców, a ostatecznie czyniąc nasze drogi bezpieczniejszymi.